Blacha trapezowa – gdzie sprawdzi się takie rozwiązanie?

Blacha trapezowa

Budujemy lub kupujemy sobie nowy dom? Czy wiemy jaki element budynku jest dla nas najważniejszy i jaki może zapewnić nam największą ilość niezbyt ciekawych doznań? Przede wszystkim musimy pamiętać, że chyba najgorszym wrogiem każdej osoby, remontującej domu, jest dach, więc my również, inwestując w nowy budynek, powinniśmy zwrócić na niego bardzo mocno swoją uwagę. Warto sprawdzić, z czego został on wykonany i w jakim jest stanie, ponieważ mało kto przy sprzedaży myśli o takich zabiegach jak inwestycja w nowy dach, co jest często bardzo zdradliwe. Jeśli na dachu położona jest blacha trapezowa, często jesteśmy w stanie szybko określić, czy wszystko jest tak jak powinno, co będzie do wymiany i kiedy dany budynek przechodził generalny remont.
Po pierwsze, blacha trapezowa jest jednym z najtańszych produktów, które mogą zostać położone jako dachówka, ponieważ koszt jej produkcji również należy do najniższych. Kolejnym powodem jest fakt, że jest bardzo prosta w położeniu i praktycznie każda osoba, która zajmowała się tego typu zadaniem, będzie w stanie sobie z tym poradzić, a podczas samego procesu ułożenia, wystarczy być sumiennym i dokładnym, a produkt posłuży nam przez wiele lat. Posiada jednak szereg wad, a jeśli zaniedbamy ten element, to zwyczajnie zacznie następować proces korozji. Jeśli pojawi się rdza, po jednym sezonie zimowym również w dachu mogą pojawić się ubytki, przez co woda i wilgoć będą przedostawać się również do elementów konstrukcji naszego dachu, a tego wolelibyśmy raczej uniknąć. Konstrukcja zazwyczaj zbudowana jest z drewna, a drewno plus wilgoć będzie oznaczać dla nas osłabienie i możliwe nawet zniszczenie dachu, tworząc tym samym zagrożenie dla naszego życia i zdrowia. Kolejną wadą może być szybkie nagrzewanie od słońca, a co za tym idzie, temperatura w naszym domu również nie będzie zbyt przyjemna w czasie wakacji. Blacha trapezowa natomiast doskonale nadaje się do ułożenia w różnego rodzaju domkach letniskowych, które będą zamieszkane przez nas stosunkowo rzadko, a które nie są również dużej wielkości i zwyczajnie łatwo jest je wywietrzyć.
Jak więc zwrócić uwagę, czy dach jest w dobrej kondycji? Doskonałym pomysłem dla nas będzie zwrócenie uwagi na ślady korozji. Jeśli tylko jakaś się pojawiła, jest to oznaka utraty lakieru na rzecz mechanicznego uszkodzenia lub fakt mówiący nam o tym, że blacha trapezowa nie wymieniana była przez bardzo długi okres i będzie to pierwsze zadanie, którym będziemy musieli się zająć, więc jest to dobry pretekst do negocjacji cenowych.